راهنمای تئوری و قدرت رنگ؛ معنی و نماد رنگ ها

راهنمای تئوری و قدرت رنگ؛ معنی و نماد رنگ ها

آشنایی با انواع رنگ‌ها، معانی آن‌ها و تاثیرشان بر زندگی افراد مفاهیمی‌ هستند که با نام علم رنگ‌شناسی شناخته می‌شوند. ممکن است شناخت این علم در ابتدا کمی دشوار به‌نظر بیاید. با وجود این آگاهی از مفاهیم رنگ‌شناسی تاثیر چشم‌گیری بر کیفیت زندگی شخصی و هنری شما خواهد داشت.

در این مقاله به بررسی مباحثی مانند تئوری رنگ، نحوه انتخاب رنگ مناسب و اهمیت چرخه رنگ می‌پردازیم. همچنین مباحث دیگری مانند معانی رنگ‌ها و انواع رنگ را به شما معرفی می‌کنیم، پس همراهمان بمانید.

رنگ در زندگی ما

رنگ‌ها نقش مهمی در انتقال اطلاعات، ایجاد حالات خاص و تصمیم‌گیری‌های اشخاص ایفا می‌کنند. ترجیح دادن بعضی از رنگ‌ها به رنگ‌های دیگر، بر نحوه لباس پوشیدن و دکوراسیون داخلی منزل آن‌ها نیز اثر می‌گذارد. بیشتر مردم برای خرید اشیاء رنگ‌هایی را انتخاب می‌کنند که باعث برانگیخته شدن احساسات و عواطف مثبت در آن‌ها می‌شوند. رنگ‌آمیزی اتاق با استفاده از مناسب‌ترین رنگ‌ها نیز بر نوع احساسات و روحیات ما موثر خواهد بود.

تئوری رنگ‌ چیست؟

تاثیرات‌ها رنگ در زندگی ما در قالب روانشناسی رنگ‌ها مورد بررسی قرار می‌گیرند. به بیان دیگر روانشناسی رنگ‌ها بر تاثیر انواع رنگ در چگونگی خلقیات و روحیات افراد تمرکز دارد. برانگیختن عواطف مختلف در افراد و آثار پیش‌زمینه‌های فردی، اجتماعی و فرهنگی بر نحوه تاثیر گرفتن از رنگ‌ها از دیگر مباحثی‌ به‌شمار می‌روند که در روانشناسی رنگ به آن‌ها پرداخته می‌شود.

تحقیقات علمی درباره تاثیر رنگ بر کیفیت زندگی و روحیه انسان علمی نسبتا جدید به‌حساب می‌آید. با وجود این مردم از گذشته‌های دور به مباحثی مانند ماهیت رنگ‌ها و تاثیرات آن‌ها علاقه‌مند بوده‌اند. در دوران باستان از رنگ‌ها با هدف درمان بیماری‌ها و تاثیر گذاشتن روی دیگران بهره گرفته می‌شد.

هرچند که نحوه اثربخشی رنگ‌ها با توجه به پیشینه شخصی، فرهنگی و اجتماعی افراد متفاوت است، اما بعضی از رنگ‌ها به نمادهایی جهانی برای توصیف حالات بدل شده‌اند. مثلا بعضی از رنگ‌های گرم به‌عنوان نمادی از راحتی و آرامش شناخته می‌شوند. در حالیکه بعضی دیگر از این رنگ‌ها احساساتی مانند خشم و دشمنی را منتقل می‌کنند.

در بیشتر موارد از رنگ‌های سرد مانند رنگ‌های آبی و سبز نیز به‌عنوان رنگ‌های منتقل‌کننده حس آرامش یاد می‌شود. با وجود این بعضی از طیف‌های رنگ‌های سرد احساساتی مانند غم، اندوه، افسردگی و بی‌تفاوتی را انتقال می‌دهند.

معنی رنگ چیست؟

هنرمندان از رنگ‌ها برای ایجاد عمق در آثار هنری بهره می‌گیرند. معمولا رنگ‌های گرم در یک تابلوی نقاشی از چشم بیننده نزدیک‌تر به‌نظر می‌رسند و رنگ‌های سرد با فاصله بیشتری به‌چشم می‌آیند. از رنگ‌ها به‌عنوان عنصری مهم در طراحی یاد می‌شود. رنگ‌ها را باید زبان جهانی بدانیم که امکان برقرارکردن ارتباط بصری را میسر می‌کنند. جهانی بودن زبان رنگ‌ها به نقاشان و طراحان امکان می‌دهد از طریق بهره گرفتن از طیف‌های خاص رنگی، احساسات خود را به مخاطبان تصاویرشان منتقل کنند.

شناخت این معانی مشترک به خلق آثار هنری ماندگار و قابل‌درک کمک می‌کند. به‌علاوه آشنایی این مفاهیم شما را قادر می‌سازد تا در زندگی روزمزه برای انتخاب رنگ لباس، ماشین یا دکوراسیون داخلی منزل و محل کار خود مناسب‌ترین رنگ را انتخاب کنید. اصلی‌ترین رنگ‌ها معانی زیر را دارند:

 • رنگ آبی: نماد مفاهیمی مانند خرد، امید، درایت و صلح؛
 • رنگ قرمز: نماد اشتیاق، هیجان و عشق؛
 • رنگ زرد: به‌معنی امید، شادی و هوشیاری؛
 • رنگ سبز: نماد طبیعت، رشد و طراوت؛
 • رنگ نارنجی: نماد مفاهیمی مثل گرما، مهربانی و شادی؛
 • رنگ بنفش: نماد رمز و راز، نجابت، اصالت، ثروت، قدرت و شکوه؛
 • رنگ صورتی: به‌معنی لطافت، حقیقت و کم‌حرفی؛
 • رنگ سفید: بیانگر معانی متفاوتی مانند حقیقت، روشنگری و بی‌تفاوتی؛
 • رنگ سیاه: نمادی از نجابت، رمز و راز و سردی؛
 • رنگ خاکستری: بیانگر مفاهیمی مثل محافظه‌کاری، امروزی بودن، تعقل و تفکر.

چرخه رنگ و اهمیت تئوری رنگ

رنگ‌ها بر نحوه درک ما از ماهیت اشیاء اثر می‌گذارند. به‌همین علت در تمامی انواع هنر از جایگاه ویژه‌ای برخوردارند. هر رنگی اهمیت خاص خود را دارد و به‌طور ناخودآگاه پیام منحصربه‌فردی را به ما منتقل می‌کند. این پیام‌ها با چگونگی واکنش‌های احساسی و عاطفی انسان ارتباط مستقیم دارند.

تناسب و هماهنگی رنگ‌ها در هنرهایی مانند طراحی، نقاشی، مجسمه‌سازی، دکوراسیون داخلی و صنعت مد اهمیت بسیار زیادی دارد. آشنایی با چرخه رنگ به ما امکان می‌دهد تا از هماهنگی طیف‌های رنگی با یکدیگر اطمینان حاصل کنیم. همچنین شناخت این چرخه در انتقال صحیح حس و حال و عواطف ما به مخاطبان اثر هنری نقش پررنگی ایفا می‌کند.

چرخه رنگ به دایره‌ای متشکل از ۱۲ رنگ گفته می‌شود. این رنگ‌ها بر اساس فرکانس یا طول موج‌شان به‌صورت منظم در کنار یکدیگر چیده شده‌اند. در این دایره که از رنگ‌های قرار گرفته در محدوده مرئی چشم انسان تشکیل می‌شود، رنگ قرمز کمترین فرکانس و بنفش بیشترین فرکانس را دارند. رنگ‌های اصلی، رنگ‌های ثانویه و رنگ‌های ترکیبی طیف‌هایی هستند که در این چرخه جای گرفته‌اند.

رنگ‌های اصلی این دایره شامل قرمز، زرد و آبی می‌شوند. شما نمی‌توانید از ترکیب هیچ ‌یک از رنگ‌های دیگر برای به‌دست آوردن این رنگ‌ها استفاده کنید. به‌همین علت است که این سه رنگ را رنگ‌های اصلی نامیده‌اند.

رنگ‌های ثانویه از ترکیب سه رنگ اصلی ایجاد می‌شوند و نارنجی، بنفش و سبز در این دسته‌بندی جای می‌گیرند. رنگ‌های ترکیبی یا رنگ‌های سوم نیز از ترکیب یکسان رنگ‌های قرمز-نارنجی، قرمز-بنفش، زرد-سبز، آبی-سبز، آبی-بنفش و زرد-نارنجی تشکیل شده‌اند.

انتخاب مجموعه‌ای از رنگ‌های منطبق با ترجیحات و علائق هنرمند برای خلق یک اثر هنری باید هوشمندانه باشد تا نتیجه مطلوبی به‌همراه داشته باشد. اینجا است که چرخه رنگ یا دایره رنگ به کمک ما می‌آید. چون از طریق نمایش رنگ‌های مرتبط به درک بیشتر ما از ترکیب‌های رنگی هماهنگ و معنا و مفهوم کلی و جزئی رنگ‌ها در آثار هنری کمک می‌کند.

چرخه رنگ و اهمیت آن

معرفی انواع رنگ

آشنایی با انواع رنگ‌های اصلی، معانی و مفاهیم آن‌ها در روانشناسی رنگ‌ها به شما امکان می‌دهد تا به بهترین نحوه ممکن از آن‌ها برای خلق آثار هنری بهره بگیرید. 15 رنگ اصلی را در زیر معرفی کرده‌ایم.

 • زرد: فراوانی رنگ زرد در عناصر طبیعی، آن را به یکی از قدیمی‌ترین رنگ‌ها در هنر تبدیل کرده است. در دوران ماقبل تاریخ از این رنگ برای نقاشی روی دیواره‌های غارها بهره گرفته می‌شد. شما با استفاده از آن می‌توانید مفاهیم ماندگاری و جاودانگی، هوشیاری و خودآگاهی و شادی و نشاط را به مخاطبان خود منتقل کنید.
 • قرمز: قرمز به‌عنوان رنگ خون و آتش جزئی جدایی‌ناپذیر از زندگی بشر است. بیش از ۴۰ هزار سال پیش انسان‌ها از خاک رس برای به‌دست آوردن این رنگ استفاده می‌کردند. در دوران پارینه‌سنگی از پودری به‌رنگ قرمز در هنگام دفن مردگان استفاده می‌شد. در آن زمان اعتقاد بر این بود که این رنگ از مردگان در برابر ارواح شیطانی محافظت می‌کند. در فرهنگ غربی قرمز را با مفهوم عشق می‌شناسند. در فرهنگ آسیایی قرمز رنگ خوشبختی است. قدرت، خشم، اعتمادبه‌نفس و حس رهبری از دیگر احساساتی‌ هستند که از طریق این رنگ منتقل می‌شوند.
 • آبی: آبی رنگ آب و آسمان و به‌معنای صلح و آرامش است. به ‌دلیل کمیاب بودن این رنگ در طبیعت تاریخچه استفاده از آن در هنر بسیار کوتاه‌تر از سایر رنگ‌های اصلی است. پوشیدن لباس‌های آبی برای سالیان سال در انحصار خانواده‌های سلطنتی بود. با وجود این ۴۳۱ سال پس از میلاد مسیح آبی به یکی از رنگ‌های رایج میان عامه مردم بدل شد و نمادی از اعتمادبه‌نفس و اقتدار است. صلح، خلاقیت، امنیت و اعتماد از دیگر مفاهیمی محسوب می‌شوند که با مشاهده این رنگ به انسان انتقال پیدا می‌کنند. مقاله تاریخچه رنگ منبع خوبی برای مطالعه است.
چرخه رنگ و روانشناسی رنگ

سایر انواع رنگ

 • بنفش: رنگ بنفش از ترکیب رنگ‌های اصلی آبی و قرمز به‌دست می‌آید. با توجه به نادر بودن این رنگ در طبیعت در زمان‌های گذشته تنها رهبران مذهبی، فیلسوفان و خاندان‌های سلطنتی امکان استفاده از لباس‌های دوخته‌شده از پارچه‌های بنفش را داشتند. این رنگ مفاهیمی مانند قدرت، اصالت، ثروت، شکوه و جلال، سلطنت، تجمل، جادو، صلح، غرور، استقلال، اشتیاق و عشق را به ما یادآوری می‌کند.
 • نارنجی: استفاده از رنگ نارنجی برای تولید آثار هنری از قرن‌ها پیش رایج بوده است. ترکیب رنگ‌های زرد و قرمز به‌میزان یکسان احساسات مثبت و هیجانی را در انسان ایجاد می‌کند. به‌علاوه استفاده از این رنگ به‌عنوان نشانه خطر نیز کاربرد دارد.
 • سبز: سبز رنگ زندگی است و نمادی برای تولد دوباره است. ترکیب نشاط زرد و آرامش سبز باعث شده است که در بیشتر موارد از این رنگ برای به‌تصویر کشیدن احساسات مثبت استفاده شود. افزایش حس آرامش، کاهش استرس و بهبود تمرکز از مهم‌ترین تاثیرات این رنگ به‌شمار می‌روند.
 • قرمز-نارنجی: قرمز-نارنجی در چرخه رنگ بین رنگ‌های قرمز و نارنجی قرار می‌گیرد. اشتیاق، شادی و گرما از قبیل احساساتی‌ هستند که با دیدن این رنگ به انسان منتقل می‌شوند. رنگ قرمز-نارنجی را به‌عنوان رنگی قدرتمند، زنده و جذاب می‌شناسند.
 • قرمز-بنفش: رنگ‌های قرمز و بنفش هردو به‌عنوان رنگ عشق شناخته می‌شوند. عناصری به رنگ قرمز-بنفش در طبیعت نیز یافت می‌شوند. مثلا می‌توانیم به رنگ بعضی از انواع گلبرگ‌ها اشاره کنیم. به‌طور کلی بهره گرفتن از این رنگ ترکیبی از احساسات شور و اشتیاق، شکوه و تجلل و آرامش را برای شما به ارمغان خواهد آورد.
 • زرد-سبز: زرد-سبز از ترکیب رنگ‌های زرد و سبز به‌میزان برابر ایجاد می‌شود. این رنگ معمولا برای نشان دادن حس شادی، نشاط و سرزندگی مورد استفاده قرار می‌گیرد. بهره گرفتن از مجموعه رنگ‌های زرد-سبز و لیمویی در نقاشی احساس جنب‌وجوش را به مخاطبان القا می‌کند.

دیگر رنگ‌های اصلی

 • آبی-سبز: سبزآبی نشان‌دهنده حس طراوت و حس آرامش است. جلبک‌های دریایی و بعضی از انواع ماهی‌ها در طبیعت به این رنگ دیده می‌شوند. هماهنگی، رفاه، اعتماد و خرد از دیگر احساساتی هستند که این رنگ به یاد ما می‌آورد.
 • آبی-بنفش: عظمت و جاه‌طلبی بارزترین مفاهیم و معانی رنگ آبی-بنفش به‌حساب می‌آیند. این رنگ به رنگ بنفش، نماد قدرت، اصالت و ثروت، شباهت زیادی دارد. رنگ آبی-بنفش در طبیعت وجود ندارد. به‌همین دلیل گذشتگان آن را به‌عنوان نماد عرفان و جکمت نیز در نظر می‌گرفتند و معتقد بودند که این رنگ یک منشاء ماورائی دارد.
 • زرد-نارنجی: برای ایجاد رنگ زرد-نارنجی کافی است، رنگ‌های زرد و قرمز را به‌میزان دو به یک با یکدیگر ترکیب کنید. هر چقدر که میزان رنگ زرد بیشتر باشد، ترکیب به‌دست آمده روشن‌تر خواهد بود. این رنگ احساساتی مانند هیجان و اشتیاق را به انسان منتقل می‌کند. همچنین با در نظر گرفتن شباهت این رنگ به پرتوهای خورشید می‌توانیم آن را یادآور گرما و انرژی بدانیم.
 • سیاه: رنگ سیاه از رنگ‌های موجود در چرخه رنگ نیست. این رنگ را به‌عنوان جاذب تمامی رنگ‌ها می‌شناسند. به بیان دیگر، سیاه تمام طیف‌های رنگی دایره رنگ را به خود جذب می‌کند. بر اساس روانشناسی رنگ‌ها احساساتی که با مشاهده این رنگ به افراد منتقل می‌شوند، با پیشینه شخصی، فرهنگی و اجتماعی آن‌ها در ارتباط است. از متداول‌ترین این احساسات باید از قدرت، اعتبار، هوش، پیچیدگی و ظرافت نام ببریم.
 • سفید: رنگ سفید نیز مانند رنگ سیاه احساسات متفاوتی را به افرادی با پیشینه‌های شخصی و فرهنگی مختلف القا می‌کند. خلوص، معصومیت، پاکی، تمیزی، خالی بودن، سردی، پوچی و سادگی بعضی از این احساسات محسوب می‌شوند.
 • خاکستری: رنگ خاکستری از ترکیب رنگ‌های سفید و سیاه به‌دست می‌آید. بعضی از احساساتی که مشاهده این رنگ به انسان منتقل می‌کند، مواردی مانند بی‌طرفی، آرامش، خوبی، تنهایی و هوشمندی را شامل می‌شوند.
اهمیت تئوری رنگ

دسته بندی معانی رنگ: گرم، خنک و خنثی

چرخه رنگ از دو بخش اصلی رنگ‌های گرم و رنگ‌های سرد تشکیل می‌شود. از زرد تا قرمز به‌عنوان رنگ‌های زرد و از سبز تا بنفش به‌عنوان رنگ‌های خنک شناخته شده‌اند. در بیشتر موارد رنگ‌های گرم برای بیان احساساتی مانند شادی، نشاط، حرکت و انرژی مورد استفاده قرار می‌گیرند. از جمله رنگ‌های گرم می‌توانیم به موارد زیر اشاره کنیم:

 • زرد؛
 • زرد-نارنجی؛
 • نارنجی؛
 • قرمز-نارنجی؛
 • قرمز.

از رنگ‌های سرد برای ترسیم بسیار از عناصر طبیعی بهره گرفته می‌شود. همچنین مشاهده این رنگ‌ها احساساتی مثل آرامش و سکوت را برای انسان تداعی می‌کند. رنگ‌های سرد از این موارد تشکیل شده‌اند:

 • بنفش-قرمز؛
 • بنفش؛
 • آبی-بنفش؛
 • آبی؛
 • آبی-سبز؛
 • سبز؛
 • سبز-زرد.

نوع دیگری از مجموعه رنگ‌ها هم وجود دارد که با نام رنگ‌های خنثی شناخته می‌شود. رنگ‌های خنثی در دسته‌بندی دایره رنگ قرار نمی‌گیرند. این رنگ‌ها عبارتند از:

 • سیاه؛
 • سفید؛
 • خاکستری.

در بعضی از مواقع رنگ‌های قهوه‌ای و بژ نیز در زیرمجموعه رنگ‌های خنثی قرار می‌گیرند. معمولا برای ساخت پالت‌های رنگی مناسب، از این رنگ‌ها در کنار رنگ‌های سرد و گرم بهره گرفته می‌شود. استفاده از این رنگ‌ها به‌تنهایی در دکوراسیون داخلی باعث بروز افسردگی و حس کسالت خواهد شد. رنگ‌های خنثی احساسات متناقضی را به انسان منتقل می‌کنند که از آن جمله باید به حس قدرت، هوشمندی، پوچی، سردی و آرامش اشاره کنیم.

تئوری رنگ چیست؟

تئوری رنگ بسیاری از تعاریف، مفاهیم و کاربردهای طراحی را در برمی‌گیرد. این مفاهیم به اندازه‌ای متنوع و پیچیده‌اند که برای توضیح دادن آن‌ها می‌توانیم چندین دایره‌المعارف را پر کنیم. با وجود این برای آشنایی پایه با تئوری رنگ شناخت 3 دسته‌بندی اصلی آن کافی است که عبارتند از:

 • چرخه رنگ: چرخه رنگ پر پایه سه رنگ اصلی قرمز، زرد و آبی شکل گرفته است. این دایره برای اولین بار در سال ۱۶۶۶ میلادی توسط «اسحاق نیوتن» طراحی شد. پس از آن دانشمندان بسیاری این چرخه را بازنگری و بازسازی کردند. از آن زمان تا کنون اختلاف نظرها درباره میزان اعتبار هریک از چرخه‌های رنگ طراحی‌شده وجود دارد.
 • هارمونی رنگ‌ها: چیدمان هماهنگ و متناسب رنگ‌ها را با نام هارمونی رنگ‌ها می‌شناسند. در تجربه‌های بصری هارمونی به صحنه‌ای چشم‌نواز گفته می‌شود که افکار بیننده را درگیر خود کند. در حقیقت هارمونی رنگ‌ها باعث ایجاد حس تعادل و نظم در افراد می‌شود. ذهن انسان تصاویر یکنواخت و کسل‌کننده و تصاویر شلوغ و بی‌نظم را تحمل نمی‌کند. با توجه به این موضوع می‌توانیم هارمونی را نوعی تعادل دلپذیر بدانیم.
 • رنگ‌بندی: برای ایجاد یک پالت رنگی هماهنگ باید با انواع رنگ‌های متناسب یا مبحث هارمونی رنگ‌ها آشنایی کامل داشته باشید. می‌توانید با استفاده از روش‌هایی مانند هارمونی تک‌رنگ، هارمونی رنگ‌های مکمل، مکمل‌های دوگانه و سه‌گانه، هارمونی مربعی، هارمونی مستطیلی و آنالوگ برای ایجاد یک مجموعه هماهنگ اقدام کنید.

در هارمونی تک‌رنگ طیف‌های مختلف یک رنگ خاص از روشن به تیره چیده می‌شوند. رنگ‌های مکمل به رنگ‌هایی می‌گویند که در دایره رنگ در نقطه مقابل یکدیگر قرار می‌گیرند. مکمل دوگانه به‌معنی استفاده از یک رنگ اصلی و دو رنگ متضاد است.

تئوری رنگ چیست؟ معنی نماد رنگ ها و روانشناسی انواع رنگ

برای ترکیب رنگ‌ها با استفاده از هارمونی مکمل سه‌گانه باید در چرخه رنگ سه نقطه را که در فاصله مساوی قرار دارند، به هم متصل کنید. در هارمونی مربعی همین کار را در ۴ نقطه به فاصله یکسان انجام دهید. هارمونی مستطیلی دو رنگ گرم و دو رنگ سرد را که مقابل هم قرار گرفته‌اند، شامل می‌شود. مشابه یا آنالوگ نیز به دو تا ۶ رنگی گفته می‌شود که در دایره رنگ به‌ترتیب در کنار هم جای می‌گیرند.

اهمیت تئوری رنگ

آشنایی با مفاهیم تئوری رنگ در زمینه ارتباط گرفتن با مخاطب، انتقال احساسات، ایجاد اثر هنری ماندگار و برندسازی به شما کمک می‌کند. از طریق شناخت رنگ‌ها، دسته‌بندی‌های رنگ و ترکیب‌های رنگی احساسات مختلف و استفاده از رنگ‌های متناسب در یک اثر می‌توانیم احساسات خود را منتقل کنیم و با مخاطبان ارتباط بگیریم. بدون بهره گرفتن از رنگ‌ها در هنرهایی مثل طراحی و نقاشی امکان منتقل کردن احساسات ممکن نیست. انتخاب یک مجموعه یا پالت رنگ متناسب و هماهنگ شما را قادر می‌سازد تا به طرح خود روح ببخشید و عواطف نهفته در آن را به بیننده انتقال دهید.

داشتن دانش در این زمینه برای طراحان دکوراسیون داخلی نیز لازم و ضروری است. اگر در این عرصه به فعالیت مشغولید، باید بدانید که آگاهی از مفاهیم تئوری رنگ به شما امکان می‌دهد تا عملکردتان را در فعالیت حرفه‌ای خود بهبود ببخشید. به این ترتیب می‌توانید از رقبای خود متمایز شوید.

برای ایجاد یک اثر هنری ماندگار به آگاهی از قوانین طراحی نیاز خواهیم داشت. شناخت معانی تئوری رنگ و به‌کار گرفتن آن‌ها در هنگام طراحی این امکان را برای ما فراهم می‌کند. توانایی تاثیرگذاری روی مخاطب یکی از ضرورت‌های برندسازی است. از طریق شناخت مفاهیم رنگ‌ها در روانشناسی و اصول ترکیب آن می‌توانید تاثیر مثبتی روی مخاطبان خود بگذارید.

نحوه انتخاب رنگ مناسب

به‌منظور انتخاب رنگ مناسب برای نقاشی و دکوراسیون داخلی لازم است که اطلاعات خود را درباره چرخه رنگ و تئوری رنگ افزایش دهید. توجه به این نکات امکان انتخاب بهترین رنگ یا پالت رنگی را برای شما فراهم می‌کند:

 • پیروی از قانون ۶۰-۳۰-۱۰: قانون ۶۰-۳۰-۱۰ به‌معنی اختصاص دادن ۶۰درصد از زمینه به یک رنگ غالب است. طبق این قانون برای رنگ‌آمیزی ۳۰درصد از ۴۰درصد باقی‌مانده از یک رنگ ثانویه و یک رنگ سوم برای پوشاندن ۱۰درصد آخر استفاده می‌شود.
 • استفاده از دایره رنگ: توجه به دایره رنگ و روش‌های ایجاد یک پالت رنگی هماهنگ احتمال استفاده از رنگ‌های متضاد را در یک قالب از بین می‌برد. بهره گرفتن از دایره یا چرخه رنگ، شما را قادر می‌سازد تا از هارمونی رنگ‌ها برای انتخاب رنگ‌های متناسب و ایجاد نظم و تعادل استفاده کنید.
 • توجه به میزان نور: برای انتخاب رنگ مناسب در دکوراسیون داخلی لازم است که به میزان نور ورودی به فضای درونی توجه کنید. استفاده از رنگ‌های قوی در اتاق‌های با متراژ زیاد و پنجره‌های بزرگ گزینه مناسبی به‌نظر می‌رسد. با وجود این استفاده از همین رنگ‌ها در اتاق‌های کوچک و کم‌نور باعث می‌شود که فضای داخلی کوچک‌تر از آنچه که است به‌چشم بیاید.
 • امتحان کردن رنگ‌های پالت: لازم است که پیش از آغاز رنگ‌آمیزی نقاشی یا اتاق‌های منزل رنگ‌هایی را که در یک مجموعه گنجانده‌اید، در کنار هم امتحان کنید. این کار به شما امکان می‌دهد تا چشم‌اندازی منطقی از نتیجه نهایی کار به‌دست بیاورید.
چرخه رنگ و روانشناسی رنگ

سوالات متداول

چه رنگ‌هایی در چرخه رنگ جای می‌گیرند؟

در مجموع چرخه رنگ از ۱۲ رنگ تشکیل می‌شود. رنگ‌های اصلی شامل زرد، آبی و قرمز، رنگ‌های ثانویه شامل بنفش، سبز و نارنجی و ترکیب این رنگ‌ها در چرخه رنگ قرار گرفته‌اند.

رنگ‌های گرم و سرد چه احساساتی را منتقل می‌کنند؟

در بیشتر مواقع از رنگ‌های گرم برای انتقال احساس شادی و شور و از رنگ‌های سرد برای منتقل کردن حس آرامش یا اندوه بهره گرفته می‌شود.

رنگ‌های خنثی چه مواردی را شامل می‌شوند؟

رنگ‌های سیاه، سفید و خاکستری در دسته‌بندی رنگ‌های خنثی قرار می‌گیرند. در مواردی رنگ‌های قهوه‌ای و بژ نیز به این مجموعه اضافه شده‌اند.

تئوری رنگ شامل چه مفاهیمی است؟

مفاهیم پایه تئوری رنگ چیستی چرخه رنگ، هارمونی رنگ‌ها و نحوه انتخاب رنگ مناسب یا رنگ‌بندی طراحی و نقاشی را شامل می‌شوند.

جمع‌بندی

آشنایی با دایره یا چرخه رنگ، تئوری رنگ و نحوه ایجاد هارمونی برای تمام طراحان و نقاشان یک امر ضروری است. شناخت این مفاهیم به شما امکان می‌دهد تا از رنگ‌های متناسب در طرح خود بهره بگیرید. این موضوع باعث ایجاد تعادل در اثر نهایی شده و ذهن بیننده را درگیر خواهد کرد.

در این مقاله به بررسی مباحثی مانند چیستی چرخه رنگ و تئوری رنگ‌ها و روانشناسی رنگ و ضرورت آشنایی با این مفاهیم و نحوه انتخاب رنگ‌های متناسب و هماهنگ پرداختیم. توجه به این نکات شما را قادر می‌سازد تا از طریق تاثیرگذاری بر ذهن مخاطبان خود یک اثر هنری ماندگار خلق کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *