آشنایی با تکنیک Impasto

آشنایی با تکنیک ایمپاستو: خلق نقاشی‌های برجسته و حجیم

نقاشان از روش‌ها و تکنیک‌های مختلفی برای خلق آثار زیبای خود استفاده می‌کنند که هرکدام جزئیات و نکات خاص خود را دارند، یکی از آن‌ها ایمپاستو است. در دنیای هنر، تکنیک Impasto با زیبایی خاص خود، هنرمندان را به‌سمت خلق اثرهایی با عمق و جذابیت سه‌بعدی سوق می‌دهد. ایمپاستو با استفاده از رنگ‌های ضخیم و حجیم، امکان ایجاد اثرهای هنری با تأثیر و جذابیت بیشتر را فراهم می‌کند.

ما در این مقاله، به بررسی این تکنیک می‌پردازیم و نگاهی به آثار هنرمندان برجسته‌ای مانند وینسنت ون‌ گوگ و ژان دوبوفه خواهیم داشت که از آن استفاده کرده‌اند. پس همراهمان بمانید.

نقاشان معروف ایمپاستو

تاریخچه ایمپاستو

تاریخچه استفاده از تکنیک Impasto به دوران رنسانس در ایتالیا بازمی‌گردد. کشوری که هنرمندان آن برای اولین بار شروع به استفاده از رنگ‌های ضخیم و برجسته بر روی بوم‌های نقاشی کردند تا بافت و حجم را به آثار خود اضافه کنند. این تکنیک به آن‌ها امکان می‌داد تا نور و سایه‌ها را به شکلی واقع‌گرایانه‌تر نشان دهند و جلوه‌های سه‌بعدی ایجاد کنند.

کلمه ایمپاستو از زبان ایتالیایی گرفته شده و به معنای «خمیر» یا «مخلوط» است. این تکنیک در ابتدا توسط هنرمندانی مانند تیسین، رامبرانت و ورمیر برای نشان دادن برجستگی‌های جواهرات یا البسه به‌کار رفت. در قرن نوزدهم، امپرسیونیست‌های فرانسوی و هنرمندانی مانند ونسان ون گوگ از این روش برای ایجاد بافت‌های برجسته و بیان هنری استفاده کردند.

استفاده از رنگ روغن به دلیل بافت غلیظ و آهسته خشک شدنش، برای نقاشی ایمپاستو بسیار رایج است. با اضافه کردن ژل‌های اکریلیک سنگین به مخلوط رنگ روغن، می‌توانید از رنگ اکریلیک برای Impasto نیز استفاده کنید. بااین‌حال این روش تقریبا مخصوص رنگ روغن است و با متریال‌هایی مانند آبرنگ یا تمپرا قابل اجرا نیست.

تکنیک ایمپاستو چندین هدف دارد که اولین و مهم‌ترین بخش در آن نور است. در این روش نقاشی، نور به‌طور خاص و با زاویه مخصوص روی اثر بازتاب و نمایش داده می‌شود. دومین هدف این است که نقاش منظور خود از خلق اثرش را قوی‌تر و مستقیم‌تر بیان کرده و به بیننده این امکان را می‌دهد که آن را بهتر درک کند. سومین و آخرین نکته این است که این تکنیک می‌تواند به نقاشی حالت سه‌بعدی داده و آن را شبیه به یک مجسمه نشان دهد.

نقاشی‌هایی را که به روش ایمپاستور کشیده می‌شوند، می‌توانیم همان نقاشی‌های معمولی بدانیم که در آن‌ها در عوض محلول رقیق‌شده رنگ با آب یا روغن، از یک لایه نازک رنگ استفاده می‌کنند. این لایه به‌حدی نازک است که می‌توانید سطح نقاشی را به‌خوبی ببینید. در نقاشی‌های Impasto، اثر ضربه قلم مو و سرعت حرکت آن کاملا مشخص است.

این تکنیک مهم در نقاشی این اجازه را به هنرمندان می‌دهد که احساساتی را به نمایش بگذارند که در نقاشی معمولی به‌سختی می‌توانید ببینید و درک کنید. زبری سطح در چنین نقاشی‌هایی برای هنرمند شبیه به نور اضافی است که به نقاشی تابیده می‌شود و از لایه نازک رنگ به‌عنوان ابزاری برای خلق بافت‌هایی از جمله چین و چروک روی لباس استفاده می‌کنند.

ایمپاستو و هنرمندان این سبک

آشنایی با تکنیک ایمپاستو

تکنیک Impasto یکی از روش‌های نقاشی است که در آن رنگ به صورت ضخیم و لایه‌ای بر سطح نقاشی اعمال می‌شود تا بافت و حجم مشخصی به آثار هنری بخشیده شود. این تکنیک به هنرمندان اجازه می‌دهد تا با نور و سایه بازی کرده و جلوه‌های سه‌بعدی ایجاد کنند. ایمپاستو معمولا با رنگ روغن اجرا می‌شود، زیرا بافت غلیظی دارد و دیرتر خشک می‌شود. به‌همین علت برای استفاده در این تکنیک مناسب است. اگر قصد استفاده از این روش نقاشی را دارید، بهتر است نکات زیر را درباره آن بدانید:

 • این تکنیک در دوران رنسانس توسط هنرمندان ایتالیایی مانند تیتیان و تینتورتو مورد استفاده قرار گرفت و بعدها هنرمندانی مانند باروک مانند رامبرانت و ورمیر نیز از آن استفاده کردند.
 • در قرن نوزدهم، امپرسیونیست‌هایی مانند کلود مونه و ونسان ون گوگ این تکنیک را به‌کار گرفتند تا بافت‌های غنی و حرکت را در آثار خود به تصویر بکشند.
 • ون گوگ به‌ویژه به علت استفاده از ایمپاستو به شیوه‌ای بسیار شخصی و احساسی شناخته‌شده است.
 • در دوران مدرن، هنرمندانی مانند جکسون پولاک و ویلم دکونینگ از این روش برای ایجاد آثار اکسپرسیونیست انتزاعی استفاده کرده‌اند. این تکنیک همچنان یکی از روش‌های محبوب در میان نقاشان معاصر است که می‌خواهند بافت و عمق را به آثار خود اضافه کنند و آن را به‌خوبی به نمایش بگذارند.
 • ایمپاستو یک روش جالب در نقاشی است که به شما اجازه می‌دهد تا بازی با حجم و بافت را در آثار خود داشته باشید. این تکنیک مشابه تکنیک برجسته (relief) در مجسمه‌سازی است.

درباره نحوه انجام تکنیک Impasto باید به نکات زیر دقت کنید:

 • با استفاده از ابزارهای نقاشی مانند کاردک، رنگ را به‌صورت ضخیم و برجسته روی بوم قرار دهید.
 • ابتدا رنگ روغن را با کاردک از تیوپ یا پالت خود بردارید.
 • سپس با حرکات قوی و برجسته، رنگ را روی بوم بکشید.
 • از کاردک خود برای برداشتن یک حجم مشخصی رنگ و قرار دادن آن روی بوم استفاده کنید.
 • رنگ را کاملا صاف نکنید تا حجم و بافت آثار شما حفظ شود.
 • می‌توانید از ایمپاستو در نقاشی‌های طبیعت، پرتره و سوژه‌های دیگر استفاده کنید.
آشنایی با تکنیک ایمپاستو

نقاشان معروف ایمپاستو

تکنیک ایمپاستو که در آن رنگ به‌صورت ضخیم و برجسته بر روی بوم نقاشی اعمال می‌شود، توسط نقاشان بزرگی در طول تاریخ هنر به‌کار گرفته شده است. این روش به آن‌ها امکان می‌داد تا بافت‌های غنی و حجم‌های ملموسی را در آثار خود ایجاد کنند که این امر به‌نوبه خود جلوه بصری زیبایی برای مخاطب به ارمغان می‌آورد.

ونسان ون گوگ، یکی از شناخته‌شده‌ترین نقاشانی است که از ایمپاستو استفاده کرده است. او در آثار معروف خود مانند «طبیعت بی‌جان: گلدان با رزهای صورتی» که آن را در سال 1890 خلق کرد، استفاده از این تکنیک را به‌خوبی نشان می‌دهد. در این نقاشی معروف، ضربات قلم مو و کاردک ون گوگ را کاملا به‌صورت مشخص می‌توانید ببینید و بافت‌های غنی ایجاد شده با ایمپاستو، حسی از حرکت و احساسات شدید را به بیننده منتقل می‌کند.

رامبرانت و ورمیر، هنرمندان دوره باروک نیز از این روش برای افزودن برجستگی و بافت به جواهرات و البسه در نقاشی‌های خود استفاده کرده‌اند. این تکنیک به آن‌ها اجازه می‌داد تا جزئیات دقیق‌تری را با استفاده از ضخامت رنگ نشان دهند.

در قرن نوزدهم، امپرسیونیست‌های فرانسوی مانند کلود مونه، ایمپاستو را به‌کار گرفتند تا بافت‌های غنی و حرکت را در آثار خود به تصویر بکشند. آن‌ها تمام بوم‌ها را با بافت‌های غنی از ایمپاستو می‌پوشاندند که این امر به آثارشان عمق و زندگی می‌بخشید.

در دوره معاصر، اکسپرسیونیست‌های انتزاعی مانند هانس هافمن و ویلیام دکونینگ از این روش برای ایجاد آثاری با بافت‌های قوی و بیان احساسی استفاده کرده‌اند. نقاش مشهور انگلیسی آلمانی، فرانک هلموت، نیز از این روش در نقاشی‌های خود استفاده می‌کرد، به‌شکلی‌ که آثارش تقریبا حالت سه‌بعدی به خود می‌گرفتند. اسامی بالا چند مثال از نقاشانی است که از ایمپاستو استفاده کرده‌اند و هر یک به شیوه‌ای منحصربه‌فرد، این تکنیک را در آثار خود به‌کار برده‌اند تا تجربه‌ای غنی و چندبعدی را برای مخاطبان خود ایجاد کنند.

Impasto به‌عنوان یک تکنیک هنری، همچنان در میان هنرمندان معاصر محبوب است و به آن‌ها امکان می‌دهد تا بافت و عمق را به آثار خود اضافه کرده و تجربه‌ای غنی و چندبعدی را برای مخاطبان خود ایجاد کنند. این روش نقاشی با توجه به توانایی‌های بی‌پایان آن در ایجاد بافت و بیان هنری، احتمالا همچنان به‌عنوان یکی از تکنیک‎های اصلی انتخابی برای هنرمندان باقی خواهد ماند.

تاریخچه ایمپاستو

سوالات متداول

آیا می‌توان با تکنیک ایمپاستو نقاشی سه بعدی کشید؟

بله. تکنیک Impasto به شما این امکان را می‌دهد که به نقاشی خود بعد داده و آن را زنده‌تر نشان دهید.

در کدام اثر ونگوگ از تکنیک ایمپاستو استفاده کرده است؟

یکی از مشهورترین اثرهای ونگوگ به نام « طبیعت بی‌جان: گلدان با رزهای صورتی» با این روش کشیده شده است.

با کدام رنگ می‌توانیم از تکنیک ایمپاستو استفاده کنیم؟

رنگ روغن بهترین نوع رنگ برای استفاده در این تکنیک است.

سخن نهایی

تکنیک Impasto یک روش نقاشی است که هنرمند در آن با استفاده از رنگ‌های ضخیم و حجیم، اثر سه‌بعدی و عمق را به نقاشی‌های خود اضافه می‌کند. هنرمندان با استفاده از آن گاهی رنگ‌های خود را به‌طور مستقیم روی بوم ترکیب می‌کنند و هدف از آن اضافه کردن شفافیت و شدت به آثارشان است. هنرمند اغلب برای برجای گذاشتن رنگ‌ها، از قلم موی سفت یا کاردک مخصوص استفاده می‌کند. به این علت که رنگ به همان شکلی که روی سطح اعمال می‌شود، شکل خود را حفظ کند.

 این تکنیک جذاب توسط هنرمندان برجسته متعددی مورد استفاده قرار گرفته است، از وینسنت ون‌گوگ و ژان دوبوفه گرفته تا هنرمندان معاصر. ایمپاستو به آثار هنری زندگی، جمال، عمق و حساسیت می‌بخشد، اثرات به‌یاد ماندنی و ملموس منحصربه‌فردی را روی بوم نقاشی خلق کرده و بیننده را با بعد جدیدی از هنر آشنا می‌کند تا او را به وجد ‌آورد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *