رنگ مولتی سورفیس

چه سطوحی را با رنگ مولتی سورفیس می توان رنگ کرد؟

رنگ مولتی سورفیس یک نوع رنگ چندمنظوره است که قابلیت استفاده روی انواع سطوح مختلف را دارد. این رنگ درواقع، یک ‌رنگ پلاستیکی با قدرت پوشش‌دهی بالا است. از این مدل رنگ برای رنگ‌آمیزی سطوحی مانند چوب، فلز، کاغذ، بتن، پلاستیک، شیشه، کاغذ و… می‌توانید استفاده کنید. درواقع هیچ محدودیتی برای سطوح قابل رنگ با مولتی سورفیس ندارید. این رنگ معمولاً در انواع مات و براق عرضه می‌شود و می‌تواند به‌سادگی به تمامی سطوح مانند سیمان، چوب، فلز و پلاستیک بچسبد و محافظت خوبی را برای آن‌ها فراهم کند. اگر برای شما هم جلب است که کاربردهای رنگ مولتی سورفیس را بدانید، حتما تا انتها همراه ما باشید.

چه سطوحی را با رنگ مولتی سورفیس می توان رنگ کرد؟

کاربردهای رنگ مولتی سورفیس

این رنگ به‌دلیل ویژگی‌های خاص خود مانند چسبندگی قوی، مقاومت در برابر شرایط جوی و قابلیت استفاده بر روی سطوح مختلف، به‌عنوان یک راهکار چندمنظوره در بسیاری از صنایع استفاده می‌شود. برخی از کاربردهای این نوع رنگ عبارت‌اند از:

 • رنگ‌آمیزی داخلی و خارجی ساختمان: برای رنگ‌آمیزی دیوار، سقف‌ و سایر سطوح داخلی و خارجی ساختمان استفاده می‌شود.
 • رنگ‌آمیزی کابینت و وسایل خانه: رنگ مولتی سورفیس می‌تواند برای رنگ‌آمیزی میز، صندلی‌، کابینت‌ و دیگر وسایل خانه استفاده شود.
 • رنگ‌آمیزی خودروها: با این رنگ می‌توانید خودروها را رنگ‌آمیزی کنید. این رنگ می‌تواند به بدنه فلزی خودرو بچسبد و در برابر خراش‌، ساییدگی و شرایط جوی مقاومت مناسبی ایجاد کند.
 • صنایع چوبی و مبلمان: مولتی سورفیس روی سطوح چوبی مانند مبلمان، درب‌، پنجره‌، میز و صندلی‌ قابل استفاده است. با استفاده از این رنگ می‌توانید به چوب و مبلمان رنگ دلخواه و پوشش محافظتی بدهید. این رنگ می‌تواند به‌سادگی به سطوح چوبی بچسبد و ظاهر زیبایی به آن‌ها ببخشد و حتی مبلمان قدیمی خود را به‌روز کنید.
 • کاربردهای صنعتی: این رنگ در صنایع مختلفی مانند صنایع فلزی، پلاستیکی، الکترونیکی و صنایع ساختمانی استفاده می‌شود. به کمک آن می‌توانید مقاومت در برابر خوردگی، خراش و سایر عوامل محیطی ایجاد کنید.
 • کاربردهای هنری: هنرمندان می‌توانند از این رنگ برای خلق نقوش و طرح‌های خلاقانه در آثار هنری خود استفاده کنند.
 • کاربردهای دکوراتیو: مولتی سورفیس رنگی است که می‌تواند در دکوراسیون داخلی و خارجی استفاده شود. با استفاده از این رنگ، می‌توانید تغییرات دکوراتیو سریع، خلاقانه و زیبایی را تجربه کنید و دغدغه تغییرات اساسی نداشته باشید.
 • سطوح بتنی: از این رنگ برای سازه‌های بتنی به‌عنوان یک روش تزئینی استفاده می‌شود.
 • سطوح کاغذی: رنگ چندسطحی می‌تواند بر روی سطوح کاغذی مانند کارتن، جعبه‌ و پوستر استفاده شود.

برای مقایسه رنگ مولتی سورفیس و اکریلیک این مقاله تیز پیشنهاد می شود.

کاربردهای رنگ مولتی سورفیس

نکات کلی استفاده از رنگ مولتی سورفیس روی سطوح

سطوح قابل رنگ با مولتی سورفیس بسیار متنوع هستند،  به‌همین‌دلیل بهتر است نکات زیر را برای رنگ‌آمیزی رعایت کنید:

 • از برس یا غلتک برای رنگ‌آمیزی استفاده کنید.
 • سطح موردنظر باید تمیز و خشک باشد و از هرگونه آلودگی مثل گردوغبار، چربی و چسب پاک شود.
 • رنگ‌های شل و معیوبی که از قبل روی سطح وجود دارند را پاک کنید.
 • سطوح براق و صاف باید به‌آرامی ساییده شوند.
 • جلبک‌ها، کپک‌ها و قارچ‌ها باید با قارچ‌کش از بین بروند.
 • در دمای هوای زیر ۸ درجه سانتی‌گراد یا هنگامی که احتمال باران قبل از خشک‌شدن کامل رنگ وجود دارد، رنگ‌آمیزی را انجام ندهید.
 • روی سطوح سخت مثل کاشی و سرامیک یا کابینت، دو تا سه ‌لایه رنگ را به کار ببرید و به هر لایه اجازه دهید کاملاً خشک شود.
 • روی چوب‌های نو، چوب بدون زیرسازی، سیمان، گچ، آجر یا هر سطح خشن، لایه اول رنگ باید با 30درصد آب رقیق شود.
 • رنگ را بیش‌ازحد پخش نکنید.
 • قبل از استفاده، رنگ را خوب هم بزنید و روی یک بخش تست کنید.
 • از تهویه مناسب در هنگام استفاده و خشک‌شدن رنگ اطمینان حاصل کنید.

رنگ‌ مولتی سورفیس روی چوب

همان‌طور که گفته شد یکی از کاربردهای رنگ مولتی سورفیس، برای رنگ‌آمیزی سطوح چوبی است. برای استفاده از این رنگ روی چوب باید نکات زیر را در نظر داشته باشید:

 • چوب‌های فشرده باید حداقل ۶ ماه قبل از رنگ‌آمیزی هوادهی شوند.
 • چوب‌هایی که با الکل دناتوره‌شده‌ از آلودگی‌هایی نظیر چسب پاک شده‌اند، باید سمباده شوند.
 • چوب‌های بدون زیرسازی و خام نیز باید سمباده شوند تا سطح روی آن‌ها صاف شده و حداکثر نفوذ ممکن را داشته باشند.

رنگ مولتی سورفیس روی کاشی و نکات آن

با استفاده از این رنگ زیبا و جذاب می‌توانید کاشی‌های خود را رنگ کنید و از تغییرات آن‌ها شگفت‌زده شوید. قبل از رنگ‌آمیزی کاشی‌ها با این رنگ، مطمئن شوید که سطح کار کاملا تمیز و خشک است. همچنین بهتر است از رنگ ضدآب برای این کار استفاده کنید.

کاشی و سرامیک‌هایی که براق هستند و لایه لعابی ضخیمی دارند، باید سمباده‌کشی شوند. قبل از اعمال رنگ اصلی توصیه می‌شود با یک ‌لایه اولیه یا پایه برای روشن‌کردن سطح، زیرسازی انجام شود. سپس با استفاده از چتکه یا غلتک، رنگ را به‌صورت یکنواخت روی سطح کاشی اعمال کنید. بعداز اعمال رنگ، به آن اجازه دهید کاملاً خشک شود. در صورت لزوم، لایه‌های بیشتری از آن را استفاده کنید تا به رنگ دلخواه برسید.

رنگ مولتی سورفیس، برای رنگ‌آمیزی سطوح چوبی

رنگ مولتی سورفیس روی پارچه

یکی از سطوح قابل رنگ با مولتی سورفیس، پارچه است. برای استفاده این رنگ روی پارچه در صورت امکان پارچه را بشویید تا از هرگونه لکه و آلودگی پاک شود. اگر امکان شستشو ندارید، بهتر است از سایر روش‌ها برای رفع آلودگی‌های سطحی استفاده کنید. این رنگ برای انواع پارچه قابلیت استفاده دارد، اما ظاهر نهایی کار به جنس پارچه بستگی دارد.

رنگ چند سطحی بر روی دیوار

برای دیوار نیز می‌توان از رنگ مولتی سورفیس استفاده کرد. مزیت استفاده از این رنگ برای دیوار آن است که نیازی به پرایمر ندارد. البته اگر دیوار موردنظرتان سطح زیادی دارد، استفاده از مولتی سورفیس به‌صرفه نیست. تنوع این نوع رنگ برای طراحی روی دیوار عالی است. فرمول این رنگ بر پایه آب است که در برابر پوسته‌پوسته‌شدن، مقاومت خوبی دارد. پس‌از استفاده روی دیوار، رنگ به حدود 4 ساعت زمان برای خشک‌شدن نیاز دارد.

نکات استفاده از رنگ مولتی سورفیس بر روی پلاستیک

رنگ‌آمیزی پلاستیک از دیگر کاربردهای رنگ مولتی سورفیس است. قبل از اعمال رنگ بر روی پلاستیک، مهم است سطح پلاستیک را به‌طور کامل تمیز کنید و از هرگونه آلودگی، چربی و روغن پاک کنید. همچنین برخی از رنگ‌ها نیاز به آماده‌سازی قبل از استفاده دارند. برای مثال برخی از پلاستیک‌ها نیاز به استفاده از پرایمر دارند تا رنگ به‌شکل بهتر و ماندگارتری روی سطح پلاستیک نفوذ کند و به آن بچسبد.

بعداز اعمال پرایمر می‌توانید رنگ را با استفاده از روش‌های مناسب، روی سطح پلاستیک استفاده کنید. ممکن است نیاز به استفاده چندین لایه رنگ را داشته باشید تا به نتیجه مطلوب برسید. بعداز رنگ‌آمیزی به سطح اجازه دهید کاملاً خشک شود. در صورت لزوم از محصولات روکشی‌ یا پوشش محافظ استفاده کنید تا از رنگ در برابر خراش و کثیفی محافظت شود.

 

سخن پایانی

کاربردهای رنگ مولتی سورفیس برای رنگ‌آمیزی انواع سطوح داخل و خارج از ساختمان، بسیار متنوع‌ است. این رنگ می‌تواند برای تغییر رنگ دیوار، سقف‌، در، پنجره، مبلمان، کابینت، شیشه و… استفاده شود. با استفاده از آن به‌راحتی می‌توانید یک بازسازی بدون دردسر داشته باشید و از نتیجه کار لذت ببرید. همچنین مولتی سورفیس دارای ویزگی‌هایی نظیر مقاومت در برابر رطوبت و لکه است، بنابراین می‌توان آن را در مناطقی که در معرض رطوبت بالا هستند، مانند حمام و آشپزخانه نیز استفاده کرد. این مدل رنگ برای خلق آثار هنری و نقاشی‌های داخلی و خارجی نیز استفاده می‌شود و قابلیت ترکیب با رنگ‌های دیگر را دارد، بنابراین یک انتخاب عالی برای خوش‌سلیقه‌هاست.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *