قلم مو مناسب برای نقاشی

آشنایی با انواع قلم مو مناسب برای نقاشی

به‌عنوان یک هنرمند علاقه‌مند به نقاشی، قلم مو مهم‌ترین ابزار شماست. اما در بازار انواع و اقسام زیادی از قلم موها برای انتخاب وجود دارد. اگر تابه‌حال به قلم موهای موجود در فروشگاه‌های آنلاین یا حضوری نگاه کرده باشید، این مساله را می‌دانید که انتخاب بهترین قلمو نقاشی سخت است.

قلموها از نظر شکل، مواد، کیفیت و اندازه‌های مختلف متفاوت هستند. شما می‌توانید از هر نوع قلمو برای ایجاد علائم، خطوط، خطوط و بافت‌های متمایز استفاده کنید. دانستن اینکه کدام قلم مو را بردارید، زندگی شما را به‌عنوان یک هنرمند آسان‌تر می‌کند. ما در این مقاله شما را با انواع قلم مو مناسب برای نقاشی آشنا می‌کنیم، پس همراهمان بمانید.

انواع قلمو نقاشی

اول از همه، دانستن نام مناسب برای هر قسمت از قلم مو بسیار مهم است.

 • ابتدا نام آن الیاف یا مو است که از طیف وسیعی از مواد ساخته شده است. این قسمتی است که باید روی آن رنگ بمالید و روی کاغذ یا بوم خود نقاشی کنید. موی قلمو از نوع طبیعی، مصنوعی، نرم یا سفت است.
 • قسمت بعدی فرول است. بخشی که موها به آن متصل شده‌اند. فرول موها و دسته قلم مو را به هم متصل می‌کند و اغلب از فلز ساخته می‌شود.
 • قسمت بعدی جایی است که فرول به دسته قلمو وصل می‌شود و در نهایت، شما خود دسته قلم مو را دارید که از چوب یا گاهی اکریلیک ساخته شده است.

در ادامه انواع قلمو نقاشی را بررسی می‌کنیم.

1. قلمو گرد

در قلموهای گرد، هم دسته و هم موها گرد هستند. وقتی یک قلم موی گرد در دست می‌گیرید، حسی مانند یک مداد به شما می‌دهد و به‌خوبی در دست شما قرار می‌گیرد. در نتیجه، قلمو‌های گرد زمانی که به کنترل بیشتری نیاز دارید عالی هستند. با استفاده از این نوع قلم مو، بسته به اندازه، می‌توانید آثار هنری پیچیده‌ای ایجاد کنید.

این قلم مو مناسب برای نقاشی، بیشتر گرد و باریک است و برای ایجاد خطوط نازک انتخاب می‌شود. از این مدل برای اضافه کردن جزئیات روی بوم نقاشی بزرگ یا برای مناطق کوچک‌تر که به دقت بیشتری نیاز دارد، استفاده کنید. قلموهای گرد، نوکی گرد یا کمی تیز دارند. نوک تیز برای دقت بیشتر است. استفاده از این قلمو هنگام ترسیم طرح نقاشی شما مفید است.

2. قلمو گرد نوک تیز

قلم موی گرد نوک تیز برای پیچیده‌ترین جزئیات یا خطوط ظریف شما ایده‌آل است. دسته و نوک دایره‌ای آن مانند مداد هستند، اما تا حدی نوک تیز و به سمت پایین کشیده می‌شوند. بسیاری از هنرمندان برای تکمیل آثار هنری تمام‌شده خود از قلمو‌های گرد نوک تیز استفاده می‌کنند، زیرا دقت مورد نیاز را برای افزودن یا تغییر جزئیات کوچک را فراهم می‌کند. با قلم موی گرد و نوک تیز از رنگ سبک‌ استفاده کنید.

3. قلمو تخت

قلمو نقاشی تخت نمونه کوچک قلمو پهن است. شکل آن مشابه قلمو پهن، اما کوچک‌تر است که آن را متنوع‌تر می‌کند. این قلمو صاف و مربعی به نظر می‌رسد و بیشتر موهای متوسط یا بلند دارد. زمانی که نیاز دارید فضای زیادی از نقاشی را رنگ کنید و کنترل بیشتری نسبت به یک قلمو پهن داشته باشید، از این قلمو استفاده کنید.

قلمو‌های تخت به‌راحتی قابل مانور و دستکاری هستند. زمان استفاده از آن‌ها ایجاد خطوط مستقیم آسان است و آن‌ها رنگ را صاف و پیوسته می‌کنند. می‌توانید این قلمو را به پهلو بچرخانید تا خطوط ظریفی ایجاد کند، اما به همان اندازه برای ضربه‌های محکم و بزرگ مفید است. بنابراین بهترین قلمو نقاشی برای نقاشی ظریف یا بزرگ به‌شمار می‌رود.

بهترین مارک قلم مو مناسب برای نقاشی

4. قلمو تخت مو کوتاه

قلمو تخت مو کوتاه با کاربردها و سبک منحصربه‌فرد خود جایگزینی برای قلمو تخت است. در مقایسه با قلمو‌های تخت، قلمو تخت مو کوتاه معمولا موهای کوتاه‌تری دارد. این ویژگی امکان کنترل بیشتر و ضربات کوتاه‌تر و با سرعت کمتر را فراهم می‌کند.

این قلمو ممکن است موهای خمیده‌تری داشته باشد و شکلی به سمت نوک آن ایجاد کند. اما همچنان هنگام نقاشی خطوط صاف و لبه‌های تمیز را مانند یک قلمو تخت خواهید داشت. هنگام کار با رنگ غلیظ یا استفاده از رنگ‌های سنگین روی بوم، استفاده از قلمو تخت مو کوتاه ایده‌آل‌تر است. بهتر است از فاصله نزدیک با این نوع قلم مو کار کنید.

5. قلمو زبان گربه‌ای

زبان گربه‌ای، قلموی بلند دیگری است که نوک آن بیضی شکل است. موها به‌صورت گرد مرتب شده‌اند تا صاف باشند. این قلمو ترکیبی عالی از یک قلم موی تخت و گرد است. حتما باید یک قلمو زبان گربه‌ای (یا چندین عدد) در لوازم نقاشی خود داشته باشید. این قلم مو مناسب برای نقاشی یکی از پرکاربردترین قلموهای دنیا است. قلمو زبان گربه‌ای در میان نقاشان سبک انتزاعی که با خطوط تمیز و مشخص کار نمی کنند، محبوب است.

اگر می‌خواهید یک مربع رنگی یک‌دست و بدون اثر ضربه‌ قلم مو داشته باشید، می‌توانید قلمو زبان گربه‌ای را به سمت آن بچرخانید. این قلمو برای ایجاد طرح خطی یا گسترده و پرکردن مناطق بزرگ نیز به‌همان اندازه مفید است. وقتی نیاز به مخلوط کردن مناطق با هم دارید، قلمو زبان گربه‌ای به‌کار شما می‌آید. بهترین راه برای کشف تمام کاربردهای قلمو زبان گربه‌ای این است که آن را بردارید و به سمت بوم نقاشی بروید و با آن طرح‌های مختلف بکشید.

بهترین قلمو نقاشی

6. قلمو اگبرت

این قلم مو امروزه کمتر استفاده می‌شود، اما هنوز هم ارزش خود را دارد. قلمو اگبرت از لحاظ ظاهری به‌ نظر می‌رسد یک قلموی زبان گربه‌ای با موهای بلندتر است. اگبرت انتخاب محبوب استادان قدیمی بوده است و اغلب برای رنگ‌ روغن استفاده می‌شد.

 با توجه به طول بلند موها، این قلم مو برای کشیدن جزییات دقیق مناسب نیست. در عوض برای زمانی که به‌طور آزاد نقاشی می‌کنید، قلم موی عالی‌ است. شما می‌توانید از آن برای گرفتن حرکت و انرژی و خلق نقاشی با ظاهر منحصربه‌فرد استفاده کنید.

این قلموها با یک لایه نازک رنگ به جای رنگ ضخیم بهترین کارایی را ارائه می‌دهند. می‌توانید از آن برای رنگ کردن وسیع در مناطق بزرگ استفاده کنید. اما بسته به ‌نحوه نگه داشتن آن و اینکه آیا از رنگ سبک یا سنگین استفاده می‌کنید، بسیار انعطاف‌پذیر است.

استفاده از قلمو رنگ اگبرت به مهارت نیاز دارد، اما بهترین راه برای یادگیری تمرین زیاد است. اگبرت یک قلم موی ضروری نیست. اما با افزایش اعتماد‌به‌نفس و مهارت می‌توانید آن را به سایر ابزار نقاشی خود بیافزایید.

استفاده از قلم مو نقاشی

7. قلمو تخت سر کج

قلمو تخت سر کج یک قلمو تخت دیگر است. اما چیزی که در این قلمو فرق می‌کند این است که موها با زاویه بریده شده‌اند. هنگامی که می‌خواهید ضربات صاف و منحنی ایجاد کنید، قلموی تخت سر کج قلم مو مناسب است. مثلا می‌توانید از آن برای زاویه‌های کوچک و جزئیات دقیق استفاده کنید. اما این قلمو چند کاربرد دیگر نیز دارد. مثلا می‌توانید با آن مناطق وسیعی را با ضربه‌های بزرگ قلمو بپوشانید. این قلم مو مناسب برای نقاشی با کاربردهای فراوان را باید در بین ابزارهای خود حتما داشته باشید.

8. قلمو بادبزنی

همانطور که از نام آن پیداست، موهای این قلمو مانند یک بادبزن باز شده است که آن را به یک قلمو منحصربه‌فرد با کاربردهای خاص تبدیل می‌کند. شما از این قلمو برای نقاشی قسمت‌های بزرگ استفاده نخواهید کرد. قلمو بادبزنی صاف است و موهای آن به شکل یک منحنی گرد درست شده‌اند. نحوه استفاده از قلمو بادبزنی به موی مصنوعی یا طبیعی آن بستگی دارد، زیرا موها بر اساس نوع ماده مورد استفاده متفاوت حرکت می‌کنند.

اگر قلمو بادبزنی با موهای طبیعی دارید، از آن برای ترکیب رنگ‌های مختلف استفاده کنید. اما اگر می‌خواهید الگوها و بافت‌هایی ایجاد کنید، قلمو‌های مصنوعی عملکرد بهتری دارند. بعضی از این طراحی‌ها عبارتند از ابرها، برگ‌ها، آب، درختان، سنگریزه‌ها و کشیدن علف و سبزه. درصورت تمایل از قلمو بادبزنی با رنگ اکریلیک استفاده کنید.

9. قلمو سر گرد مخصوص جزئیات

قلمو سر گرد مخصوص جزئیات، نوعی قلمو سر گرد معمولی است. این قلمو دسته کوتاه‌تری دارد و به شما اجازه می‌دهد روی آن کنترل بیشتری داشته باشید. در نتیجه شما می‌توانید از آن برای پیچیده‌ترین بخش‌ها یا جزئیات کوچک استفاده کنید.

10. قلمو لاینر

قلمو‌های لاینر نوک‌تیزترین و نازک‌ترین قلمو‌های موجود هستند. آن‌ها موهای بلند طبیعی یا مصنوعی دارند و برای خطوط ظریف و جزئیات کوچک ساخته شده‌اند.

قلم مو های مناسب برای هر سبک نقاشی

نحوه استفاده از قلم مو نقاشی

استفاده از قلم مو برای نقاشی شامل چند مرحله مهم است:

 • آماده‌سازی: قلم مو خود و رنگ‌های مورد نظرتان را آماده کنید. مطمئن شوید که نوک قلم مو تمیز و خشک است و رنگ‌ها را بر روی پالت یا سطح مناسب دیگری قرار دهید.
 • طراحی: ابتدا طرح یا نقاشی مورد نظر خود را روی کاغذ یا سطح دیگری که می‌خواهید نقاشی کنید، بکشید.
 • شروع به نقاشی: با استفاده از قلم مو و رنگ‌های خود، شروع به کشیدن رنگ و جزئیات در نقاشی خود کنید. از حرکات دلخواه و فشار متفاوت بر روی قلم مو برای ایجاد اثرات مختلف استفاده کنید.
 • لایه بندی: بسته به نوع نقاشی، از لایه بندی رنگ‌ها برای ایجاد عمق و تنوع در نقاشی خود استفاده کنید.
 • تکمیل و ثابت کردن: پس از اتمام نقاشی، از اسپری ثابت کننده یا ورنیش برای حفظ نقاشی استفاده کنید تا جلوی پاک شدن یا آلوده شدن نقاشی را بگیرید.

با پیروی از این نکات و تمرین مستمر، نقاشی‌های زیبا و جذابی با قلم مو ایجاد کنید.

قلم مو‌های مناسب برای هر سبک نقاشی

در ادامه به بررسی ویژگی‌های انواع قلم مو مناسب برای نقاشی می‌پردازیم.

 • قلمو گرد: این قلمو دارای نوک گرد است و برای کشیدن خطوط نازک، جزئیات و پرکردن نواحی کوچک عالی است. همچنین از آن برای ترکیب و لایه بندی رنگ‌ها هم استفاده می‌کنیم.
 • قلمو تخت: این قلمو دارای نوک صاف است و برای ایجاد ضربه‌های برجسته، پرکردن مناطق بزرگ و ایجاد لبه‌های تیز ایده‌آل است. همچنین از آن برای ترکیب و لایه بندی رنگ‌ها استفاده می‌کنیم.
 • قلمو فیبرت یا زبان‌گربه‌ای: این قلمو دارای نوک صاف و بیضی شکل است و برای ایجاد لبه‌های نرم، ترکیب رنگ ها و رنگ آمیزی اشکال منحنی عالی است.
 • قلمو بادبزنی: این قلمو دارای نوک پنکه‌ای شکل است و برای ایجاد بافت، ترکیب رنگ‌ها و رنگ‌آمیزی شاخ و برگ عالی است.
 • قلمو سرکج: این قلم مو دارای نوک کج است و برای ایجاد لبه‌های تیز، رنگ آمیزی گوشه‌ها و ایجاد خطوط منحنی مناسب است.
 • قلمو ماپ: این قلمو دارای نوک بزرگ و گرد است و برای شستشو، ترکیب رنگ‌ها و رنگ‌آمیزی مناطق بزرگ استفاده می‌شود.
 • قلمو جزئیات: این قلم مو دارای نوک کوچک و تیز است و برای ایجاد جزئیات ظریف، رنگ‌آمیزی مناطق کوچک و اضافه کردن هایلایت عالی است.

جدول زیر به شما کمک می‌کند بهترین قلمو نقاشی را طبق نیاز خود انتخاب کنید.

سبک نقاشیقلم مو مناسب برای نقاشی
رنگ روغنسرتخت و زبا گربه ای
آبرنگقلم موی لاینر و یا ریگر
اکلریکقلموهایی که از موی مصنوعی
گواشقلم موی لاینر و یا ریگر

بهترین مارک قلم مو مناسب برای نقاشی

در فهرست زیر بعضی از بهترین مارک‌های قلم مو رنگ را برای شما نام برده‌ایم:

 • بیتس
 • پوردی
 • ووستر
 • بنیچی
 • ریچارد
 • آرت بنفیتز
 • استاد داوینچی
 • پرینستون کاتالیست پلی تیپ
 • وینزور و نیوتن وینتون
 • سیلور براش

سوالات متداول

برای نقاشی با آبرنگ از چه سایز قلم مویی باید استفاده کنم؟

برای مناطق بزرگ، از یک قلمو صاف 2 یا 3 اینچی یا یک قلمو گرد سایز 10 یا 12 استفاده کنید.

چگونه یک قلم مو خوب انتخاب کنم؟

بهترین قلمو نقاشی‌ با انتهای پرچمی است که رنگ را بهتر نگه می‌دارند.

آیا قلم مو مناسب برای نقاشی با رنگ غلیظ قابل استفاده است؟

انواع قلمو نقاشی با رنگ غلیظ خوب کار نمی‌کنند. قلمو نقاشی تخت نمونه کوچک برس شستشو است. این دو شکل مشابهی دارند، اما قلمو تخت از برس شستشو کوچک‌تر است و کاربردهای بیشتری دارد.

سخن نهایی

قلم مو مناسب برای نقاشی معمولا برای ایجاد جزئیات و ظریف در نقاشی‌ها استفاده می‌شود. این قلموها دارای نوک‌های نازک و انعطاف‌پذیر هستند که به شما امکان می‌دهند تا با حرکات دلخواه، رنگ را به‌صورت دقیق و زیبا بر روی کاغذ یا سطح دیگری اعمال کنید.

قلموهای مناسب برای نقاشی باید دارای نوک سفت و محکم باشند تا هنگام نقاشی تغییر شکل زیادی ندهند. همچنین می‌توانید از قلموهای با انواع نوک‌ها برای ایجاد اثرات مختلف و استفاده از رنگ‌های مختلف برای خلق نقاشی‌های زیبا استفاده کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *