نحوه پاک کردن رنگ از سطوح مختلف + بهترین راه برای پاک کردن انواع رنگ

انواع رنگ

رنگ‌ها این قدرت را دارند که دنیای ما را متحول کنند و به هر چیزی، شادابی و شخصیت ببخشند؛ چه یک تابلوی نقاشی خیره‌کننده باشد، چه یک کمد لباس شیک یا یک دیوار زیبا. اما چگونه می‌توان وقتی رنگ‌ها اثر خود را در مکان‌های ناخواسته باقی می‌گذارند، آن‌ها از بین برد؟

نترسید، زیرا در این راهنما، پاک کردن رنگ، اسرار ازبین‌بردن انواع لکه‌های رنگ، از روغنی و پلاستیکی گرفته تا رنگ اکریلیک و اسپری را کشف خواهیم کرد.

با تکنیک‌های مناسب و محصولات خانگی، می‌توانید رنگ را بدون آسیب‌رساندن به وسایل یا استفاده از مواد شیمیایی خطرناک از بین ببرید. تنها با این روش‌ها است که می‌توانید با لکه‌های مزاحم خداحافظی کنید!

پاک کردن رنگ روغنی

درصورتی‌که رنگ روغن، لباس شما را لکه‌دار کرده باشد، کوچک یا بزرگ‌بودن آن اهمیت چندانی ندارد، چراکه این رنگ‌ها به‌سختی از روی سطوح مختلف پاک می‌شوند و درنهایت اثری از خود باقی می‌گذارند. در ادامه تکنیک‌های مؤثر برای مقابله با لکه‌های رنگ روغنی را بررسی خواهیم کرد:

  •  ازبین‌بردن رنگ روغن از روی لباس
  •  پاک کردن رنگ روغن از چوب
  •  پاک کردن رنگ روغن از فلز
  • پاک کردن رنگ روغن از سرامیک

استفاده از وسایل خانگی معمولی مانند مایع ظرف‌شویی و جوش‌شیرین گرفته تا لکه‌برهای تخصصی، همه‌وهمه مواردی هستند که می‌توانند به‌عنوان  پاک کننده رنگ در نظر گرفته شوند.

 ازبین‌بردن رنگ روغن از روی لباس

رنگ‌های روغنی مانند رنگ‌هایی که برای دیوار استفاده می‌شوند این قدرت را دارند که با نفوذ به عمق پارچه، ماندگاری خود را دائمی کنند، اما هنوز هم راه‌هایی برای مبارزه با این لکه‌های سرسخت وجود دارد.

در ابتدا سعی کنید قبل از این که رنگ به‌صورت کامل خشک شود نسبت به شستن آن اقدام کنید که البته نیاز به دقت بالایی دارد، اما اگر هنگامی با لکه مواجه شدید که دیگر خشک شده بود، سعی کنید از یک وسیله نوک‌تیز مثل تیغ یا چاقو استفاده کنید و آن بخش را به‌دقت بتراشید و سپس باقی‌مانده را بشویید.

به‌کارگیری حلال‌های شیمیایی مخصوص رنگ هم می‌تواند شستن لباس و پاک‌کردن رنگ را برای شما راحت‌تر کند. به این صورت که لباس را پشت‌ورو کنید و در قسمت بیرونی لباس، پارچه خشک قرار می‌دهید. حالا وقت آن است که محلول رنگ را روی قسمت داخلی لباس استفاده کنید.

پس از کم‌رنگ‌شدن لکه رنگ، آن را درون یک تشت آب ولرم قرار دهید و روی قسمت لکه، مواد شوینده استفاده کنید. حدود یک ساعت طول می‌کشد تا لکه به‌صورت کامل از بین برود و آماده شست‌وشو با مواد شوینده معمولی شود.

 پاک کردن رنگ روغن از چوب

هنگامی‌که تصمیم به تغییر دکوراسیون خانه یا بازسازی می‌گیرید، ممکن است با موقعیتی مواجه شوید که نقاش طی یک اشتباه سهوی رنگ‌های دیوار را به گوشه‌های درب چوبی خانه‌تان کشیده باشد و یا هنگام رفت‌وآمد رد قلم‌موی رنگ روی وسایل چوبی باقی بماند، در این صورت می‌توانید از روش زیر به‌عنوان  پاک کننده رنگ استفاده کنید.

بهترین پاک کننده رنگ

اگر لکه موردنظر کوچک بود و سطح زیادی از چوب را اشغال نکرده بود، می‌توانید از یک پارچه و آب گرم استفاده کنید و آن را چندین بار روی سطح موردنظر بکشید. پس از هر بار استفاده پارچه را بشویید و دوباره بر روی لکه موردنظر بکشید تا هنگامی که از پاک‌شدن کامل آن مطمئن شوید.

 پاک کردن رنگ روغن از فلز

اگر وسیله فلزی‌تان به‌نحوی است که می‌توانید آن را در ظرف آب‌جوش قرار دهید، به پاک‌شدن رنگ امیدوار باشید، تنها یک ظرف غیرقابل‌استفاده را در نظر بگیرید و وسیله‌ای که رنگی شده است را چند دقیقه بجوشانید و یا از تینر استفاده کنید.

حذف رنگ روغن از سرامیک

سرامیک‌ها به‌عنوان کف‌پوش‌هایی که همیشه در معرض خطر هستند، شناخته می‌شوند، چون در هر مرحله از بازسازی خانه به علت رفت‌وآمد زیاد نقاشان و کارگران این امکان وجود دارد تا هر لحظه لکه رنگ روغن بر روی آن‌ها ریخته شود. اگر خیلی زود متوجه لکه شوید می‌توانید به‌راحتی از دست آن خلاص شوید؛ اما درصورتی‌که زمان زیادی بگذرد، برای پاک کردن رنگ باید به فکر حلال‌های رنگ باشید.

اما روش‌های خانگی نظیر خراش‌دادن با استفاده از وسایل نوک‌تیز هم می‌تواند موثر باشد. البته با دقت تمام این کار را انجام دهید؛ چراکه کوچکترین آسیب می‌تواند سطح سرامیک را غیرقابل‌استفاده و از زیبایی آن کم کند. اما اگر رنگ خشک نشده است، تنها یک دستمال مرطوب می‌تواند رنگ را از بین ببرد. درصورتی‌که زمان زیادی گذشته است و حتی وسیله نوک‌تیز هم موثر نیست، از تینر استفاده کنید که به‌آسانی سطح سرامیک را پاک‌سازی و لذت تمیزی و شفافیت را برای شما فراهم می‌کنند.

 پاک کردن رنگ پلاستیک

 پاک کردن رنگ پلاستیک

لکه‌های رنگ پلاستیکی به‌دلیل قابلیت چسبیدن به سطوح مختلف از جمله لباس، دیوار و فلز معروف هستند. اما نگران نباشید، زیرا ما  پاک کننده رنگ را به شما معرفی می‌کنیم. قدرت حلال‌هایی مانند استون و الکل را نادیده نگیرید و یاد بگیرید که چگونه از گرما به نفع خود استفاده کنید. همچنین می‌توانید روش‌های مبتکرانه دیگری را برای ازبین‌بردن لکه‌های رنگ پلاستیکی سرسخت کشف کنید.

 پاک کردن رنگ پلاستیک از روی لباس

لکه‌های روی لباس نسبت به تمامی لکه‌های دیگر از اهمیت بیشتری برخوردار هستند. به‌همین‌دلیل لازم است تا در اقداماتی فوری نسبت به آن‌ها اقدام کنید. اگر زمان زیادی از افتادن لکه روی لباس گذشته است، با تیغه‌های تیز رنگ را از روی لباس بردارید و سپس نسبت به شست‌وشوی آن با محلول آب گرم و صابون اقدام کنید و درصورتی‌که لکه موردنظر شما پاک نشد تنها کافی است کمی الکل بر سطح موردنظر اضافه و دوباره مراحل را تکرار کنید.

پاک کردن رنگ روغنی

از بین بردن رنگ پلاستیک از روی دیوارها

خراش‌دادن

گاهی اوقات، بهترین راه برای رهایی دیوارها از چنگال رنگ پلاستیک، خراش‌دادن است. با استفاده از یک چاقوی تیز یا یک سمباده مناسب، می‌توانید به‌آرامی باقی‌مانده رنگ را پاک کنید. فقط مراقب باشید که به سطح دیوار آسیب نرسانید، چراکه عدم‌دقت می‌تواند زیبایی دیوار را برای همیشه خدشه‌دار کند.

به‌کاربردن مواد شیمیایی

اگر نیاز به ماده قوی‌تری دارید، زمان آن است تا از محلول‌های پاک‌کننده شیمیایی استفاده کنید. در این مرحله می‌توانید با انتخاب یک پاک‌کننده قوی و کمی تلاش، لایه‌های رنگ را از روی دیوار پاک کنید.

تفنگ‌های حرارتی

این تفنگ‌ها، دستگاه‌های قدرتمندی هستند که می‌توانند با تولید گرمای زیاد رنگ‌ها را نرم و کاری کنند که به‌راحتی از روی دیوار پاک شوند. پس از این مرحله، حالا وقت آن رسیده است که لایه رنگ را به‌آرامی و به‌وسیله یک جسم نوک‌تیز از دیوار به‌راحتی جدا کنید.

 پاک کردن رنگ پلاستیک از فلز

پاک کردن رنگ پلاستیک از فلز تلاشی است که به شما امکان می‌دهد تا درخشندگی را دوباره به فلز برگردانید، تنها کافی است توصیه‌ها و راهنماهای حذف رنگ روغن از روی فلز را دنبال کنید تا بتوانید وسایل فلزی خود را با همان کیفیت اولیه به چرخه استفاده برگردانید.

 پاک کردن رنگ اکریلیک

 پاک کردن رنگ اکریلیک

 پاک کردن رنگ اکریلیک از روی لباس

ابتدا رنگ اکریلیک را با یک لبه چاقو یا کارت اعتباری جدا کنید. سپس ناحیه مدنظر را زیر شیر آب بگیرید و آب گرم را روی آن باز کنید. در این مرحله چند قطره پاک‌کننده اضافه کنید و پس از ۱۵ تا ۳۰ دقیقه آن را بشویید و منتظر بمانید تا خشک شود.

 پاک کردن رنگ اکریلیک از روی چوب

ابتدا با استفاده از کاردک، رنگ را بر روی سطح موردنظر بردارید. بعد از آن بلافاصله پارچه را با آب گرم بشویید و مقداری آن را شستشو دهید تا رنگ تاحدی از آن جدا شود. سپس یک پارچه نم‌دار و آغشته به الکل را روی چوب بکشید تا طی عملیاتی نجات‌بخش، باقی‌مانده رنگ را پاک کند.

پاک‌کردن اسپری رنگ از اشیای مختلف و پارچه و فرش

رنگ اسپری، بسته به جایی که فرود می‌آید می‌تواند یک نعمت یا نفرین باشد. اگر به‌صورت تصادفی اسپری رنگ را روی وسایل خانه خالی کردید، نگران نباشید. این بخش شما را با دانش و ابزارهایی برای مقابله با لکه‌های اسپری رنگ مجهز می‌کند. روش‌هایی مانند سنباده‌زدن، استفاده از پاک‌کننده‌های شیمیایی رنگ و استفاده از حلال‌های طبیعی برای پاک کردن رنگ را بررسی کنید.

برای پاک‌کردن لکه اسپری رنگ تنها کافی است لکه را از چیزی که هست بزرگتر نکنید. ۳ مرحله پیش رو به شما کمک می‌کند تا راحت‌تر به نتیجه موردنظر خود برسید.

  • مرحله اول: استون یا سرکه سفید را روی لکه بریزید و اجازه دهید تا حل شود.
  • مرحله دوم: بعد از حل‌شدن، یک پارچه را روی محل موردنظر بکشید.
  • مرحله سوم: اگر هنوز لکه به‌اندازه کافی پاک نشده بود، همه این مراحل را تکرار کنید تا زمانی که به نتیجه مطلوب خود نزدیک شوید.

سخن پایانی…

دفعه بعد که رنگ را در جایی مشاهده می‌کنید که به آن تعلق ندارد، یک نفس عمیق بکشید، چند لباس کهنه بپوشید و قبل از اینکه ناامید شوید، این تکنیک‌ها را امتحان کنید.

با استفاده روش‌های گفته‌شده، از لوازم‌خانگی مانند الکل، جوش‌شیرین، روغن و خمیردندان گرفته تا پاک‌کننده‌های قوی شیمیایی، می‌توانید لکه رنگ را به‌طور کامل پاک کنید و وسایل خود را به روز اول برگردانید. با ازبین‌رفتن این آشفتگی، تنها چیزی که باقی می‌ماند این است که بنشینید، استراحت کنید و از این روش‌های هیجان‌انگیز لذت ببرید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *